Archiwum kategorii: Poradnik

rodzinne żeglowanie z dziećmi

Założenie rodziny nie oznacza w żadnym wypadku, że mamy zrezygnować z naszych pasji, a rodzinne żeglowanie z dziećmi pozwoli na przeżycie niesamowitej przygody. Wszyscy byliśmy młodzi (a w duchu wciąż przecież jesteśmy), pamiętamy nasze dziecinne fascynacje, a żeglowanie z dziećmi w gruncie rzeczy nie różni się niczym od rejsu w towarzystwie dorosłych. Ważne jest jednak odpowiednie podejście, tak aby dzieci polubiły przebywanie na wodzie, a wszyscy członkowie załogi od samego…

Dowiedz się więcej

dzień na jachcie

Dzień na jachcie zazwyczaj zaczyna się od podzielenia załogi na wachty, które wypełniają podstawowe obowiązki pokładowe przez cały dzień. Pomaga to utrzymać dyscyplinę i porządek na jachcie. Są to dość proste czynności, których podział zależy od preferencji sternika oraz załogi. Najczęściej kilka osób zajmuje się sprzątaniem i utrzymywaniem porządku w ciągu dnia. Część zostaje skierowana do jachtowego kambuza, gdzie przygotowuje posiłki przez cały dzień i zmywa naczynia. Zadaniem pozostałych jest sterowanie…

Dowiedz się więcej

olinowanie

Pod pojęciem olinowanie kryje się zespół lin stalowych i włókiennych, służących do usztywnienia i powiązania ze sobą omasztowania oraz do manewrowania żaglami. Olinowanie obejmuje również wszystkie bloki, sprzęty, pierścienie i knagi, które są przymocowane bezpośrednio do masztu. Konstrukcja i układ takielunku zależą od rodzaju statku, na którym się znajduje. Stanowi obok omasztowania i ożaglowania część takielunku. Wszechobecne olinowanie łodzi, czy jachtu żaglowego dzieli się na: stale i ruchome. Olinowanie stałe…

Dowiedz się więcej

pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców, poniżej publikujemy pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich. Przed wysłaniem dzieci na wakacje związane z żaglami zawsze nasuwają się różne pytania, na które w danym momencie trudno jest znaleźć odpowiedź. Nie wszyscy rodzice są wtajemniczeni w żeglarstwo i nie wszyscy wiedzą jak wyglądają takie obozy. Wakacyjne wyjazd na żagle mają swój klimat, ale i również swoją swoją specyfikę. Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi…

Dowiedz się więcej

zwyczaje i obyczaje w żeglarstwie

Kultura, zwyczaje i obyczaje w żeglarstwie to wielka część całości, jaką jest w tym przypadku etykieta żeglarska obowiązująca początkowo wszystkie załogi żaglowców i ich statki. Potem przejęta częściowo przez wszystkie marynarki świata, niezależnie od rodzaju napędu, jakim posługują się ich statki czy okręty. Zwyczaje te tworzyły się samorzutnie, były wynikiem chwili, ciągu wydarzeń, wierzeń i przekonań. Każdy z żeglarzy świata od wieków wnosił do tej skarbnicy obyczajowej swój wkład. Wnosił…

Dowiedz się więcej

znaki żeglugowe

Znaki żeglugowe informują o pożądanych zachowaniach na wodzie oraz o czynnościach zabronionych i nakazywanych. Żeglarze, którzy mają patent wiedzą, że na wodzie, podobnie jak na lądzie obowiązuje oznakowanie pionowe. Generalnie w żeglarstwie wyróżniamy znaki nakazu, zakazu, ograniczenia oraz znaki kardynalne. Przy czym te ostatnie nie oznaczają, że coś jest kardynalnie zabronione, jak przyjęło się mawiać w polskim języku. Znaki kardynalne są właściwie najprostsze do nauczenia, gdyż są one tylko cztery.…

Dowiedz się więcej

Bakburta, bom, nawietrzna…, to podstawowa terminologia żeglarska używana przez żeglarzy lub marynarzy zazwyczaj na jachtach, w porcie, w czasie szkolenia lub rejsów. Każdy kto rozpoczyna przygodę z żaglami musi zapoznać się i znać najważniejsze pojęcia używane w żeglarstwie. Wiele osób na początku zapewne czuje się przytłoczona otaczającym ich żargonem doświadczonych żeglarzy. Wystarczy jednak zapoznać się z kilkoma najbardziej podstawowymi określeniami, aby nie wyjść na zupełnego lądowego szczura na początkowych etapach…

Dowiedz się więcej

ekwipunek na rejs żeglarski

Wybierając się na żagle należy zadbać o odpowiedni ekwipunek na rejs żeglarski. Jednak wszystko zależy od tego, na jaki rejs się wybieramy. Od jego długości, trasy oraz miejsc, w których będziemy nocować, o ile nie będziemy tego robić na pokładzie łodzi czy jachtu. Dlatego kwestie noclegowe pominiemy w tym artykule, ponieważ wymagają one odrębnego i osobnego przygotowania się. Jakie ubranie? Pakowanie na rejs powinniśmy zacząć od tego co najważniejsze. Od…

Dowiedz się więcej

8/8