Obozy Żeglarskie, Windsurfing 2022
  • Dla młodzieży
  • Dla dzieci
  • Poradnik
31 marca 2020
ABC żeglarstwa, Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradnik

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich
31 marca 2020
ABC żeglarstwa, Dla dzieci, Dla młodzieży, Poradnik

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości rodziców, poniżej publikujemy pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich. Przed wysłaniem dzieci na wakacje związane z żaglami zawsze nasuwają się różne pytania, na które w danym momencie trudno jest znaleźć odpowiedź. Nie wszyscy rodzice są wtajemniczeni w żeglarstwo i nie wszyscy wiedzą jak wyglądają takie obozy. Wakacyjne wyjazd na żagle mają swój klimat, ale i również swoją swoją specyfikę. Zachęcamy do zapoznania się z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami dotyczącymi wakacyjnych obozów żeglarskich.

Co zabrać na obóz?

Zabieramy ze sobą: zeszyt, podręcznik, poprawnie wypełnioną kartę kwalifikacyjną, zdjęcie do patentu, legitymację szkolną, oświadczenie rodziców i nr PESEL (w karcie kwalifikacyjnej), kieszonkowe na drobne wydatki (sugerujemy ok. 10-15 zł./dziennie).
Niezbędny będzie strój do kąpieli, ręcznik, klapki, sandały, wygodne buty sportowe (1-2 pary), ciepły sweter i kurtka. Przyda się również dres, 3 pary spodni, 4 bluzy, koszulki, bielizna osobista, skarpetki, przybory toaletowe, piżamę, czapkę od słońca, krem z filtrem. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: Ekwipunek na rejs żeglarski.

Jakie są wymagania egzaminacyjne?

Aby uzyskać patent żeglarski trzeba mieć ukończone 14 lat, posiadać własny PESEL, a także zgodę obojga rodziców na uprawianie żeglarstwa (na specjalnym druku PZŻ). Dodatkowo wymagana jest opłata za egzamin (125 zł), a po egzaminie należy jeszcze uiścić opłatę za wydanie patentu (25 zł), no i oczywiście zdjęcie do patentu.

Ile osób jest w załodze na jachcie?

Zazwyczaj załogi składają się z 5 osób plus sternik (wychowawca/instruktor). Jednak uzależnione bywa to od klasy jachtu.

Czy moje dziecko będzie mogło być z koleżankami/kolegami na jednym jachcie?

Na ogół zawsze wychowawcy/instruktorzy starają się dzielić załogi według oczekiwań dzieci i młodzieży. Na początku załogi dobierają się same, sternicy pomagają, gdy są jakieś problemy.

Ile powinno wynosić kieszonkowe?

Dla dzieci i młodzieży na obozach żeglarskich sugerujemy kwotę 10-15 zł./dzień. To jest wystarczająca suma pieniędzy na wydatki takie jak picie, przekąski czy pamiątki.

Czy atrakcje fakultatywne można dokupić w każdej chwili?

Tak, nawet w trakcie trwania obozu. Dzieci mogą zapłacić za atrakcje na miejscu lub można to zrobić przelewem za pośrednictwem biura, w którym został wykupiony obóz. Należy jednak pamiętać, iż na niektóre atrakcje jest ograniczona liczba miejsc i decyduje kolejność zgłoszeń.

Czy dzieci powinny umieć pływać wpław?

Umiejętność pływania nie jest wymagana. Pierwszego dnia wszyscy mają sprawdzian pływacki, dzięki któremu instruktorzy i wychowawcy mogą zorientować się, jakie są realne umiejętności pływackie dzieci. Podczas testu uczestnicy pływają w kamizelkach ratunkowych.

Czy jachty posiadają silnik?

Zazwyczaj każdy jacht szkoleniowy lub rejsowy posiada własny silnik. Silniki używane są przy manewrach wejścia i wyjścia z portów, śluz, w manewrach szkoleniowych, w sytuacjach awaryjnych, takich jak brak wiatru itp. Jachty sportowe, na których pływają uczestnicy obozu regatowego Optymistrzowie, nie mają silników.

Czy dzieci pływają w czasie deszczu i silnego wiatru?

Pływanie ma być przede wszystkim bezpieczne i przyjemne. O tym, jak długo jesteśmy na wodzie w danym dniu, decyduje kierownik kolonii i uzależnia to przede wszystkim od warunków atmosferycznych. Sporadycznie zdarza się, że pogoda nie pozwala na żeglugę przez cały dzień. Na szczęście takie sytuacje przytrafiają się rzadko.

Czy moje dziecko będzie miało możliwość pójścia w niedziele do kościoła?

Tak, obozy stacjonarne mają organizowane wyjście do kościoła w każdą niedzielę.

Co w sytuacji kiedy dziecko się rozchoruje przed obozem?

Podczas rezerwacji można dokupić ubezpieczenie Signal Iduna od kosztów rezygnacji oraz przerwania imprezy z przyczyn losowych (udokumentowanych, np. choroba). Deklaracja zakupu ubezpieczenia musi nastąpić przy zawarciu umowy. Jeśli nie wykupiliście Państwo tego świadczenia, to można znaleźć kogoś na zastępstwo.

Czy dzieci mogą mieć telefony?

Uczestnicy kolonii i obozów żeglarskich mogą zabrać ze sobą telefon, jednak będą mieć do niego ograniczony dostęp. Wszystkie telefony i urządzenia elektroniczne zbierają opiekunowie i przechowuję je w sejfie. Dzieci mają możliwość korzystania z nich tylko po obiedzie. Organizator jednak zapewnia ciągły kontakt rodziców z dziećmi.

Czy dziecko można odebrać z obozu przez inną osobę niż rodzice?

Oczywiście, jednak wymaga to pisemnej zgody rodziców. Aby uczestnik mógł być odebrany przez kogoś innego, rodzice muszą napisać specjalne upoważnienie/zgodę. Oryginał odręcznie podpisanego dokumentu należy przekazać wychowawcom, a skan/xero przesłać do biura.

Jak wygląda wyżywienie?

W przypadku obozów stacjonarnych koloniści i obozowicze w ciągu dnia mają trzy posiłki w stołówce ośrodka. Diety specjalistyczne należy zgłosić w uwagach podczas wypełniania formularza rezerwacyjnego.

Jak wygląda przygotowywanie posiłków na jachtach w trakcie rejsu?

Zazwyczaj na każdym jachcie bywa kambuz (kuchnia jachtowa) wyposażony w kuchenkę gazową, garnki, naczynia, sztućce. Posiłki przygotowywane są siłami załogi z pomocą instruktora (instruktor zawsze obsługuje kuchenkę gazową). Między posiłkami załoga ma do dyspozycji różne przekąski.

Czy na obozie są regulaminy?

Tak, każdy z uczestników zapoznaje się z regulaminami wypoczynku pierwszego dnia. Wszystkie kolonie i obozy zgłaszane są do Ministerstwa Edukacji Narodowej i zawsze na takich wyjazdach obowiązuje regulamin. Regulaminy przede wszystkim informują dzieci i młodzież o zasadach bezpiecznego spędzania czasu podczas wypoczynku.

Czy można zmienić załogę i jacht w czasie rejsu?

Istnieje taka możliwość, jeżeli nie koliduje to z bezpieczeństwem i na zmianę zdecydują się wszyscy zainteresowani.

Co robią dzieci, gdy nie pływają?

Podczas postoju w portach i na bindugach organizowane są zajęcia sportowe (siatkówka, frisbee, badminton, zawody w grupach), konkursy np. kulinarny, kąpiele, plażowanie, ogniska ze śpiewaniem szant. Organizowane są także wycieczki piesze. W trakcie złej pogody instruktorzy przygotowani są na prowadzenie zajęć na jachtach, takich jak kalambury, gry planszowe, zabawy integracyjne. Osoby chętne mogą korzystać z doświadczenia instruktorów i pogłębiać swą wiedzę żeglarską.

Pytania i odpowiedzi dotyczące obozów żeglarskich przygotowano i opracowano przez Szkołę Żeglarstwa – Biuro Turystyczne KLIWER. Biuro z ponad 25-letnim doświadczeniem i co bardzo ważne – własnym zapleczem. Kliwer to przede wszystkim ludzie. Zgrany zespół instruktorów, kierowników, wychowawców, trenerów, obsługi logistycznej, organizatorów i managerów, którzy dbają o to, by wakacje były przede wszystkim bezpieczne (to nasz priorytet), ale także pełne aktywności i żeglarskiej pasji.

co zabrać na obóz jachty kieszonkowe na obóz patent żeglarski ubezpieczenie

Poprzedni artykułObóz windsurfingowy nad Zatoką Puckąobóz windsurfingowy w PuckuNastępny artykuł Młodzieżowy rejs turystyczny przez całe Mazuryrejs turystyczny przez całe Mazury

Najnowsze

Optymistyczne kolonie żeglarskie!11 kwietnia 2022
Szlak Wielkich Jezior Mazurskich4 maja 2021
Kolonia żeglarska Wakacje Pirata19 kwietnia 2021
Żeglarstwo dla początkujących27 marca 2021
Rodzinne żeglowanie z dziećmi1 marca 2021

Polecamy

Busy Modlin
Wynajem Busów Modlin
Przewodnicy turystyczni
Przewodnicy po górach

Kategorie

  • ABC żeglarstwa
  • Aktualności
  • Atrakcje turystyczne
  • Bezpieczeństwo na wodzie
  • Dla dzieci
  • Dla młodzieży
  • Kolonie i Obozy Żeglarskie
  • Poradnik
  • Rejsy żeglarskie
  • Windsurfing

Warto odwiedzić

  • Kolonie dla dzieci
  • Obozy młodzieżowe
  • Przewodnik po Polsce
  • Rejsy żeglarskie
  • Spływy kajakowe Rawką

RSS Obozy sportowe

  • Kolonie i obozy sportowe dla dzieci i młodzieży
    Kolonie i obozy sportowe to forma aktywnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, na której mogą spróbować swoich sił w ulubionych dyscyplinach sportowych i nawiązać nowe przyjaźnie. Im jesteśmy starsi, tym mniej uprawiamy sportu. Dlatego dzieci powinny być wprowadzane do sportu wcześnie. Nieważne czy grają, biegają, skaczą, jeżdżą na rowerze, konno, grają w tenisa, tańczą […]
  • Obozy sportowe w Olsztynie – Kortowo FunFestival
    Kortowo to jeden z najpiękniejszych kampusów uniwersyteckich w Polsce, a obozy sportowe w Olsztynie od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Pod hasłem Kortowo FunFestival kryje się to co w tym miejscu, najlepsze dla dzieci i młodzieży w czasie letnich wakacji. Kortowo FunFestival to wydarzenie, które niezmiennie od lat, przyciąga młodzież pragnącą dobrej zabawy. Wakacje […]
  • Obozy siatkarskie dla młodzieży VolleyCamp
    Obozy siatkarskie VolleyCamp od wielu lat organizowane są w Częstochowie przez Biuro Podróży Almatur i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Częstochowa to kuźnia siatkarskich talentów. To w Częstochowie swoje pierwsze poważne kroki w siatkówce rozpoczynali: Dawid Murek, Michał Winiarski, Łukasz Wiśniewski, Piotr Nowakowski, Michał Bąkiewicz, Łukasz Żygadło, Piotr Gruszka, Marcin Nowak. Obozy siatkarskie przeznaczone są zarówno […]
  • Piłka nożna, pływanie, tenis i morze, czyli aktywne wakacje w Kołobrzegu
    Aktywne wakacje w Kołobrzegu to propozycja wyjazdu na letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży lubiących sport. Piłka nożna, pływanie i tenis ziemny to zaledwie trzy spośród wielu innych propozycji spędzenia wakacji nad polskim morzem. Oprócz zajęć sportowych proponujemy zwiedzanie kołobrzeskiej starówki i jej zakamarków. Będziecie mieli okazję zobaczyć kołobrzeski port, powojenną latarnię morską, pomnik Zaślubin […]
  • Dlaczego warto wysyłać dzieci na obozy sportowe ?
    Na obozy sportowe wysyłamy głównie dzieci, które przejawiają dużą aktywność ruchową i lubią różnego rodzaju gry zespołowe, lekkoatletykę, pływanie, tenis ziemny i inne ciekawe dyscypliny. Sport i wychowanie fizyczne zaspokajają naturalną u dzieci i młodzieży potrzebę ruchu. Wysiłek fizyczny jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju organizmu. Pobudza bowiem pracę serca, przyspiesza krążenie krwi i rytm oddychania, […]
© 2012 - 2022 Wszelkie prawa zastrzeżone. Obozy.Zeglarskie.eu