Założenie rodziny nie oznacza w żadnym wypadku, że mamy zrezygnować z naszych pasji, a rodzinne żeglowanie z dziećmi pozwoli na przeżycie niesamowitej przygody. Wszyscy byliśmy młodzi (a w duchu wciąż przecież jesteśmy), pamiętamy nasze dziecinne fascynacje, a żeglowanie z dziećmi w gruncie rzeczy nie różni się niczym od rejsu w towarzystwie dorosłych. Ważne jest jednak odpowiednie podejście, tak aby dzieci polubiły przebywanie na wodzie, a wszyscy członkowie załogi od samego początku mieli właściwe przygotowanie do wakacji z udziałem młodszej załogi.
Przepis na idealne wakacje z dziećmi
W powietrzu unosi się zapach przygody, trasa rejsu obfituje w nowe miejsca do odwiedzenia i liczne okazje do nauczenia się przydatnych umiejętności, łódka będzie nowym, ekscytującym miejscem, a – co najważniejsze – żeglowanie będzie sposobnością do spędzenia czasu z rodzicami. A jeśli dodamy do tego słońce, plaże, pyszne lody w portach oraz nieograniczony czas na pluskanie się w wodzie to przepis na idealne wakacje mamy gotowy.
Natomiast kiedy nasi podopieczni podrosną, będą mogli w pełni zaangażować się w pomoc przy ożaglowaniu i sterowaniu jachtem – to obowiązki, które będą z pewnością traktować niezwykle poważnie. A kiedy nauczą się już dobrze pływać i poznają zwyczaje i obyczaje w żeglarstwie, sami w przyszłości będą starali się zarazić innych do żeglowania.
Jaki jest najlepszy wiek, aby zabrać dzieci na pierwszy rejs?
W sumie można zabrać dzieci pod żagle w każdym wieku, aczkolwiek optymalnym momentem, aby rozpocząć taka przygodę jest ukończenie 5 roku życia. W tym wieku dzieci nie powinny już mieć problemów z utrzymaniem równowagi na pokładzie i z koordynacją, a jednocześnie być na tyle zainteresowane samym żeglowaniem, aby przejawiać gotowość do zaangażowania się w proste prace na łodzi. Nie bez znaczenia jest również umiejętność (nawet na krótki czas) zajęcia się samym sobą, tak aby dziecko nie nudziło się kiedy musimy pilnie zająć się sterowaniem łodzią.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Podczas żeglowania z dziećmi załoga musi mieć świadomość, że nie zawsze wszystko potoczy się zgodnie z założonym planem, dlatego najważniejsze jest zapewnienie wszelkich możliwych środków bezpieczeństwa.
- Kamizelki ratunkowe
Kamizelki ratunkowe są szczególnie ważne, nawet jeśli nasze dzieci są już dobrymi pływakami i nawet w przypadku kiedy żeglujemy po ciepłych i spokojnych wodach. Dzieci i osoby nie umiejące pływać muszą nosić kamizelkę ratunkową na pokładzie łodzi – wypadki mogą się zdarzyć, w sytuacji gdy najmniej się ich spodziewamy. - Siatka zabezpieczająca
Jeśli na pokładzie są bardzo małe dzieci, dobrym pomysłem może być zamocowanie przed rozpoczęciem żeglugi siatki bezpieczeństwa. Siatka bezpieczeństwa zapewnia dobrą ochronę dzieciom bawiącym się i opalającym na pokładzie, a także zapobiega zsunięciu się poza burtę. Także specjalne uprzęże to dodatkowy środek zabezpieczający, który można wziąć pod rozwagę, aby zapewnić dodatkową ochronę najmłodszej załodze. - Choroba morska
Podobnie jak my, dorośli, niektóre dzieci mogą być bardziej podatne na chorobę morską. Pamiętajmy, że takie dolegliwości są o wiele mnie dotkliwe, kiedy przebywamy na pokładzie i oddychamy świeżym powietrzem, niż w przypadku leżenia w dusznej kajucie. - Porady zdrowotne
Bardzo ważne jest, aby dzieci także podczas kąpieli stosowały krem z filtrem UV, ponieważ słońce może być bardziej intensywne w wodzie. Młodsze dzieci mogą nawet pluskać się koszulce. Weźcie ze sobą leki, takie jak środki przeciwbólowe, leki na gorączkę, ból gardła itp. I nie zapomnijmy zabrać ze sobą opatrunków na otarcia! Jeśli twoje dziecko ma alergie, upewnij się, że po pierwsze cała załoga jest świadoma tej sytuacji, po drugie że spakowaliście wszystkie wymagane leki. Należy pamiętać, że na wybrzeżu, a w szczególności w zalesionych okolicach parków narodowych w dużej ilości występuję osy i pszczoły.
O czym jeszcze należy dodatkowo pamiętać?
Upewnijcie się, że zabieracie wystarczającą ilość ubrań swojego dziecka – jak wiadomo brudne dziecko to szczęśliwe dziecko, ale w trakcie rejsu możecie nie mieć okazji do regularnego prania ich ubrań. Na wodzie często zapominamy o uzupełnianiu płynów – pijcie dużo wody i upewnijcie się, że dziecko robi to samo! Dajcie wszystkim dzieciom podpisane półlitrowe butelki wody, tak aby na bieżąco móc sprawdzić, czy wszyscy piją wystarczająco dużo.
Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom podczas żeglugi jest sprawą najwyższej wagi – nie możesz jednak trzymać dziecka przywiązanego do masztu! Dzieci na wakacjach pod żaglami również muszą się bawić, co prowadzi nas do naszej następnej grupy wskazówek i porad żeglarskich, czyli zabawy.
Zabawa
Pamiętaj, że pomiędzy zwiedzaniem, pracą na pokładzie i pluskaniem się w wodzie, wiele czasu pochłania na żegludze pomiędzy poszczególnymi punktami trasy, więc warto mieć przygotowane dodatkowe zajęcia na pokładzie. Przebywając na łodzi, w oderwaniu od codziennego życia, mamy szansę na odpoczynek od technologii, więc tam, gdzie to możliwe, starajmy zachęcić dzieci do powrotu do podstaw (czyli z dala od ich iPhone’a, iPada itp.). Warto wrócić do kart i do gier planszowych. Zawsze można zabrać ze sobą kilka książek do kolorowania, bloków do rysowania, kredek i ołówków. Zajęcia mogą więc mieć charakter plastyczny, jednocześnie zapewniając pamiątki z wakacji na resztę roku: można robić lornetki z tubek z papieru toaletowego i bawić się w piratów, można malować muszle, można robić laleczki z liny – możliwości jest bez liku. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą również ulubione zabawki i książki dziecka.
Co jeszcze ?
Aby dzieci nie nudziły się i nie frustrowały podczas rejsu, musimy odpowiednio zorganizować i zaplanować dzień na łodzi, dzieląc odpowiednio czas na prace na pokładzie, gotowanie, zabawę i odpoczynek. Po całym dniu spędzonym na łódce ważne również jest, aby spalić trochę energii, kierując się na ląd i zwiedzając okolicę – miasto lub najbliższą zatokę.
Oczywiście świetnym pomysłem jest zabranie rówieśników – lepiej, aby dzieci miały towarzystwo do zabawy. Starsze dzieci zwykle lubią korzystać z pontonu, którego można używać podczas krótkich rejsów. Jest to oczywiście dobry sposób na nauczenie ich podstaw żeglowania. Jeszcze raz oczywiście przypominamy , żeby zapoznać wcześniej dzieci z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa na wodzie.
Planując trasę na wakacje pod żaglami z dziećmi, dobrze jest mieć plan B na wypadek, gdyby stało się coś nieoczekiwanego. Z dziećmi na pokładzie, musimy rozsądnie i z odpowiednią wyobraźnią określić tempo i długość wspólnych wakacji pod żaglami.
Korzyści z rodzinnego żeglowania
A co z korzyściami? Jest ich bardzo wiele. Przede wszystkim dzieci poznają miejsca, których z lądu nie mieliby szansy zobaczyć. Poznają problemy ekologii i ochrony środowiska na zupełnie innym, głębszym poziomie, kiedy uświadomią sobie ile śmieci, a szczególnie plastiku wyrzucono na brzeg pozostawiają nierozważni turyści. Doświadczą poczucia własnej kompetencji, będąc ważnym i pełnoprawnymi członkami załogi. Młodzi żeglarze wyrastają na odpowiedzialnych i życzliwych ludzi, którzy potrafią spojrzeć na sprawy z innej perspektywy i wiedzą, jak być szczęśliwym bez otoczenia zbędnych gadżetów i współczesnego chaosu. Głęboko wierzymy, że tak będzie i w przypadku Waszych dzieci.