Obozy żeglarskie
Archiwum | ABC żeglarstwa RSS do tej sekcji

Patent żeglarski

Wybierając się na żagle musimy pamiętać, by zabrać ze sobą patent żeglarski. Każdy, kto tylko pasjonuje się żeglarstwem, powie innym, którzy się nim nie pasjonują, że jest to nie tylko styl i moda na życie. To nie jest też zwykły sport, którego uprawianie uzależnione jest od fizycznych możliwości. Żeglarstwo to pasja, która z czasem zamienia się w filozofię życia, od której na pewien sposób można się uzależnić. Jeżeli ktoś marzy o prowadzeniu jachtów, łodzi czy wielkich statków koniecznie powinien zacząć od zrobienia na to wszystko odpowiedniego prawa jazdy. W żeglarstwie nazywa się je patentami. Każdy, kto chciałby uprawiać ten sport powinien wiedzieć, że nie jest to tania przyjemność. Koszty rejsów, wynajęcia łodzi czy kursów szkolących na kapitanów to całkiem wysokie sumy. Czego jednak nie zrobi się w imię pasji i sposobu na życie.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Żeglowanie z dziećmi – jeszcze kilka słów

Żeglowanie z dziećmi to temat (nomen omen) rzeka. I równie wiele można opowiadać o najmłodszych. Dlatego też jeszcze garstka wskazówek na temat rodzinnych wypadów nad wodę. Wybierając się na żagle z dziećmi wybierzmy interesujący nas cel podróży. Wybranie ciekawego celu naszego rejsu będzie motywować dzieci do nauki, a zarazem pozwoli opracować nam w miarę spójny plan zajęć. Celem może być fajne kąpielisko, interesujący port albo samotna, tajemnicza wyspa. Także jeśli mamy możliwość zatrzymać się na obiad na lądzie, niech również to będzie nietypowe, malownicze miejsce.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Choroba morska – jak poradzić sobie z nią podczas rejsu

Jednym z największych problemów początkujących żeglarzy i przeciwnością, która może utrudnić cieszenie się urokiem spokojnej żeglugi jest choroba morska. Czym ona jest? Jest to rodzaj choroby lokomocyjnej, która może dotknąć każdego. Choroba morska, dokładnie rzecz ujmując, jest jedną z odmian choroby lokomocyjnej. Wszystko bierze się z tego, że nasz mózg otrzymuje sprzeczne sygnały i informacje o naszym położeniu i ruchu. Precyzując. Płynąc na jachcie mamy wrażenie, że nasza pozycja jest stabilna. Stoimy przecież na podłodze jachtu, więc wzrok wysyła sygnał do mózgu, że wszystko jest w porządku. Inaczej natomiast reaguje nasz błędnik, który doskonale odczuwa ciągle zmieniające się nasze położenie. Przecież płynięcie jachtem wiąże się z nieustannym poruszaniem się naszego ciała. Zatem nasz mózg otrzymuje informacje niezgodne ze sobą. Z jednej strony wydaje mu się, że jest w położeniu stabilnym a z drugiej strony, że się porusza. Niestety, ale to właśnie ta sprzeczność powoduje, że dostajemy fizycznych objawów choroby morskiej.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Żeglowanie z dziećmi – kilka wskazówek

Pierwsze spotkanie dzieci z żeglarstwem przebiega zupełnie inaczej niż w przypadku osób dorosłych. Kieruje nimi inna motywacja. Dorosły początkujący żeglarz będzie poszukiwał przede wszystkim ucieczki przed codzienną rutyną lub będzie chciał sprawdzić się w nowych okolicznościach. Będzie pytał również o konkretne wskazówki techniczne. Natomiast dla dzieci samo słowo nauka może kojarzyć się z nudnymi lekcjami. Ich zdaniem fajne jest po prostu wejść na pokład i żeglować. A nudne szczegóły – dzieci nie zastanawiają się „jak?”. Żeglowanie wydaje się po prostu superpomysłem – i właśnie ten zapał powinniśmy wykorzystać! Czytaj dalej →

0 komentarzy

Rejsy żeglarskie to świetny pomysł na wakacje

Jeżeli planujemy wakacje to powinniśmy przede wszystkim uwzględnić to, co nam sprawia przyjemność i jak lubimy odpoczywać. Większość z nas po prostu wybiera się do ciepłych krajów o bardziej gorącym aniżeli nasz klimacie. Co więcej, dla niektórych idealnym odpoczynkiem będzie wylegiwanie się na słońcu. Brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej na wakacjach wcale nam nie służy. Owszem, dwa dni leżenia na słońcu albo w basenie pozwalają naładować akumulatory, ale potem jedzenie i leżenie niczego dobrego nie przynoszą. Może więc warto spróbować czegoś nowego, czegoś nieznanego i naprawdę ciekawego?

Jeżeli szukacie pomysłu na bardziej aktywne wakacje skorzystajcie z oferty rejsów po morzach i jeziorach. Wynajęcie jachtu dla większej ilości osób to prawie nowość, ale Ci, którzy już raz spróbowali chętnie taki wyjazd powtarzają. Na czym polega wybranie się na rejs? Na tym, że można przepłynąć przez kilka krajów przy okazji dobijając do portów i je zwiedzając. Jest czas na wszystko, na aktywność, na imprezę oraz na zwiedzanie. Jeżeli wypożyczymy bądź płyniemy na dość dużym jachcie możemy spokojnie opalać się na kadłubie.

Do wyboru mamy kilka opcji. Możemy popłynąć w rejs jachtem turystycznym, takim gigantem na kilka tysięcy pasażerów. Rejs do innego kraju albo kilku innych pozwoli nam na przeżycie niesamowitej przygody. Ale przygodą staje się rejs, w którym sami uczestniczymy. Jeżeli wynajmiemy jacht ze sternikiem, taki na kilkanaście osób, i zbierzemy grupę znajomych możemy przeżyć wrażenia, których nigdy nie zapomnimy. Rejsy jachtami to dzisiaj stała oferta biur podróży. Jeżeli chcemy wybrać się do ciepłych krajów to dlaczego nie moglibyśmy tego zrobić łódką w grupie znajomych? Przeżycie jakich mało a emocje gwarantowane. Jeżeli wyjazdy do ciepłych krajów powoli Was nudzą spróbujcie kilku dni życia na jachcie albo łodzi i pełnej żeglugi na otwartym morzu. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten właśnie sposób spędzić swój urlop.

0 komentarzy

Żeglowanie dla dzieci cz.1

Dzieci powinny mieć poczucie, że są potrzebne na pokładzie i są członkami naszego żeglarskiego zespołu. Kiedy cała dorosła załoga zaangażowana jest w czasami gorączkową pracę na pokładzie dzieci szczególnie mniejsze mogą się czuć zbędne. Warto poświęcić im spokojniejszy moment rejsu, aby porozmawiać i wyjaśnić, że mimo iż czasami muszą chwilę poczekać, nie zmienia to faktu, że pracują razem z nami na pokładzie.

Pamiętajmy również, że dzieci wola usłyszeć „Twoim zadaniem jest” zamiast „musisz…” Dobrze jeśli nauka zacznie się jako zabawa – w ten sposób wykorzystamy naturalny zapał i chęci poznawcze naszych dzieci. Jeśli tylko dziecko wyrazi zainteresowanie jakimś tematem – wykorzystajmy to, choćby miała to być tematy bardziej skomplikowane takie jak pilotaż i nawigacja. Jeśli nauczymy dzieci kilku podstawowych węzłów będą mogły zabezpieczać liny.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Jak się nie zaplątać – czyli terminologia żeglarskiego olinowania

Olinowanie to zespół lin stalowych i włókiennych, służących do usztywnienia i powiązania omasztowania oraz do manewrowania żaglami – dzieli się na stałe i ruchome.

Olinowanie stałe to konstrukcje linowe mocujące maszty oraz bukszpryt i wystrzał z kadłubem.

Wykonane jest ono z lin stalowych. Ma za zadanie przenoszenie na kadłub obciążeń statycznych i dynamicznych pochodzących od naporu wiatru i pracy jachtu na fali.

Wanty podtrzymują i usztywniają maszty w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny symetrii kadłuba.

Czytaj dalej →

Comments are closed

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress