Obozy żeglarskie
Archiwum | Bezpieczeństwo na wodzie RSS do tej sekcji

Znaki obowiązujące w żeglarstwie

Żeglarze, którzy mają patent wiedzą, że na wodzie, podobnie jak na lądzie obowiązuje oznakowanie pionowe. Znaki informują o pożądanych zachowaniach na wodzie oraz o czynnościach zabronionych i nakazywanych. Generalnie w żeglarstwie wyróżniamy znaki nakazu, zakazu, ograniczenia oraz znaki kardynalne. Przy czym te ostatnie nie oznaczają, że coś jest kardynalnie zabronione, jak przyjęło się mawiać w polskim języku. Znaki kardynalne są właściwie najprostsze do nauczenia, gdyż są one tylko cztery. Informują one o przeszkodach na trasie przepływu. Przeszkodami mogą być mielizny, wraki innych okrętów czy jachtów albo inne niebezpieczeństwa.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Żeglowanie dla dzieci cz.1

Dzieci powinny mieć poczucie, że są potrzebne na pokładzie i są członkami naszego żeglarskiego zespołu. Kiedy cała dorosła załoga zaangażowana jest w czasami gorączkową pracę na pokładzie dzieci szczególnie mniejsze mogą się czuć zbędne. Warto poświęcić im spokojniejszy moment rejsu, aby porozmawiać i wyjaśnić, że mimo iż czasami muszą chwilę poczekać, nie zmienia to faktu, że pracują razem z nami na pokładzie.

Pamiętajmy również, że dzieci wola usłyszeć „Twoim zadaniem jest” zamiast „musisz…” Dobrze jeśli nauka zacznie się jako zabawa – w ten sposób wykorzystamy naturalny zapał i chęci poznawcze naszych dzieci. Jeśli tylko dziecko wyrazi zainteresowanie jakimś tematem – wykorzystajmy to, choćby miała to być tematy bardziej skomplikowane takie jak pilotaż i nawigacja. Jeśli nauczymy dzieci kilku podstawowych węzłów będą mogły zabezpieczać liny.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Bezpieczeństwo w żegludze na pełnym morzu

Żeglowanie po morzu  to hobby, które łączy szukających rekreacyjnego oderwania od codziennej rutyny oraz tych którzy szukają przede wszystkim dreszczyku współzawodnictwa. Niezależnie jednak od tego czy wypływamy na morze na małej łódce czy na wielkim żaglowcu, najważniejsze zasady dotyczące zachowania na łodzi pozostają bez zmian i powinny być bezwzględnie przestrzegane dla zapewnienia powrotu do portu. Czytaj dalej →

0 komentarzy

Bezpieczeństwo dzieci na obozach żeglarskich

 Kamizelki ratunkowe ratują życie!

Kiedy łódź jest na wodzie,  dzieci powinny bezwzględnie mieć założone kamizelki. Kamizelki powinny być odpowiednio dopasowane i dobrane rozmiarem do wszystkich dzieci znajdujących się na pokładzie. Dzieci powinny mieć możliwość wypróbować swoje kamizelki w wodzie, tak aby miały świadomość w jakim stopniu ograniczają ich ruchy i jak utrzymują je na powierzchni. Czytaj dalej →

Comments are closed

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress