Obozy żeglarskie
Archiwum | Porady i sprzęt żeglarski RSS do tej sekcji

Targi żeglarskie Wiatr i Woda

Targi żeglarskie Wiatr i Woda w tym roku po raz pierwszy odbyły się na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 3-6.04.2014 roku. W targach wzięło udział 453 wystawców z 13 krajów, a odwiedziło je ponad 40 000 miłośników sportów wodnych, to jest o prawie 12 000 osób więcej niż w ubiegłym roku. Magnesem, który przyciągnął tak wielką ilość osób był niewątpliwie Stadion Narodowy.

Tegoroczne Targi żeglarskie WIATR i WODA były największą w historii prezentacją oferty polskich firm z branży przemysłu jachtowego – znakomitych producentów zaawansowanych technologicznie wyrobów, zdobywających światowe rynki. Były też wielkim żeglarskim świętem, forum wymiany opinii i doświadczeń amatorów sportów wodnych, a także ważnym wydarzeniem z udziałem gwiazd sportów wodnych, olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców, imprezą która pobudza zainteresowania różnymi formami turystyki i krajoznawstwa.

Na targach nie zabrakło również organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Ze znanych i cenionych biur były Róża Wiatrów z Łodzi oraz Kliwer z Warszawy. Organizatorzy zachęcali do swojej letniej oferty obozów żeglarskich, obozów windsurfingowych i innych ofert związanych z uprawianiem sportów wodnych. Oferty wyjazdów na obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży można zobaczyć na stronie: Obozy Żeglarskie

Comments are closed

Rozporządzenie z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej

Rozporządzenie w sprawie uprawiania turystyki wodnej

Poniżej publikujemy aktualne rozporządzenie Ministra Sportu i Turystyki, które ukazało się z dnia 9 kwietnia 2013 r. i dotyczy uprawiania turystyki wodnej.

Na podstawie art. 37a ust. 15 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 857, z późn. zm.2) zarządza się, co następuje:

§ 1.

Rozporządzenie określa:

  1. wymagania niezbędne do uzyskania dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień, w szczególności dotyczące wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa, oraz odpowiadający im zakres uprawnień do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych;
  2. sposób i tryb przeprowadzania egzaminu potwierdzającego posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności z zakresu żeglarstwa, zwanego dalej „egzaminem”;
  3. wzór zaświadczenia o zdaniu egzaminu;
  4. wzory dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnień;
  5. wysokość opłat za przeprowadzenie egzaminu oraz za czynności związane z wydaniem dokumentu kwalifikacyjnego do uprawiania turystyki wodnej.

Czytaj dalej →

Comments are closed

Patent sternika na obozach żeglarskich

Nastolatkowie, którzy chcieliby zrobić sobie patent sternika mogą to uczynić w wakacje wybierając się na obozy żeglarskie. Ostatnio napisaliśmy trochę o tym, czym dla żeglarzy jest odpowiedni patent. Jego posiadanie upoważnia do żeglugi łodzią czy jachtem o określonej długości. Na szczęście w dzisiejszych czasach jego zrobienie nie jest problemem. Często jednak, zanim wyrobimy odpowiednie patenty, nie jesteśmy do końca pewni, czy żeglarstwo nam się spodoba. Na sprawdzenie tego jest oczywiście inny patent. Można wynająć jacht wraz ze sternikiem. Albo kupić sobie jacht czy łódkę (jeśli jesteśmy odpowiednio majętni) i do tego wynająć, czy dosłownie wypożyczyć sobie Kapitana. No właśnie, czyżby nawet w tym zakresie istniała dowolność wyboru? Jasne, że tak. Wystarczy wyszukać odpowiednie strony poświęcone ofertom żeglarskim. Jednak należy zadać sobie jeszcze inne pytanie, a mianowicie, czy nie zrobić sobie tych uprawnień samemu ?

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Znaki obowiązujące w żeglarstwie

Żeglarze, którzy mają patent wiedzą, że na wodzie, podobnie jak na lądzie obowiązuje oznakowanie pionowe. Znaki informują o pożądanych zachowaniach na wodzie oraz o czynnościach zabronionych i nakazywanych. Generalnie w żeglarstwie wyróżniamy znaki nakazu, zakazu, ograniczenia oraz znaki kardynalne. Przy czym te ostatnie nie oznaczają, że coś jest kardynalnie zabronione, jak przyjęło się mawiać w polskim języku. Znaki kardynalne są właściwie najprostsze do nauczenia, gdyż są one tylko cztery. Informują one o przeszkodach na trasie przepływu. Przeszkodami mogą być mielizny, wraki innych okrętów czy jachtów albo inne niebezpieczeństwa.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Patent żeglarski

Wybierając się na żagle musimy pamiętać, by zabrać ze sobą patent żeglarski. Każdy, kto tylko pasjonuje się żeglarstwem, powie innym, którzy się nim nie pasjonują, że jest to nie tylko styl i moda na życie. To nie jest też zwykły sport, którego uprawianie uzależnione jest od fizycznych możliwości. Żeglarstwo to pasja, która z czasem zamienia się w filozofię życia, od której na pewien sposób można się uzależnić. Jeżeli ktoś marzy o prowadzeniu jachtów, łodzi czy wielkich statków koniecznie powinien zacząć od zrobienia na to wszystko odpowiedniego prawa jazdy. W żeglarstwie nazywa się je patentami. Każdy, kto chciałby uprawiać ten sport powinien wiedzieć, że nie jest to tania przyjemność. Koszty rejsów, wynajęcia łodzi czy kursów szkolących na kapitanów to całkiem wysokie sumy. Czego jednak nie zrobi się w imię pasji i sposobu na życie.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Żeglowanie z dziećmi – jeszcze kilka słów

Żeglowanie z dziećmi to temat (nomen omen) rzeka. I równie wiele można opowiadać o najmłodszych. Dlatego też jeszcze garstka wskazówek na temat rodzinnych wypadów nad wodę. Wybierając się na żagle z dziećmi wybierzmy interesujący nas cel podróży. Wybranie ciekawego celu naszego rejsu będzie motywować dzieci do nauki, a zarazem pozwoli opracować nam w miarę spójny plan zajęć. Celem może być fajne kąpielisko, interesujący port albo samotna, tajemnicza wyspa. Także jeśli mamy możliwość zatrzymać się na obiad na lądzie, niech również to będzie nietypowe, malownicze miejsce.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Choroba morska – jak poradzić sobie z nią podczas rejsu

Jednym z największych problemów początkujących żeglarzy i przeciwnością, która może utrudnić cieszenie się urokiem spokojnej żeglugi jest choroba morska. Czym ona jest? Jest to rodzaj choroby lokomocyjnej, która może dotknąć każdego. Choroba morska, dokładnie rzecz ujmując, jest jedną z odmian choroby lokomocyjnej. Wszystko bierze się z tego, że nasz mózg otrzymuje sprzeczne sygnały i informacje o naszym położeniu i ruchu. Precyzując. Płynąc na jachcie mamy wrażenie, że nasza pozycja jest stabilna. Stoimy przecież na podłodze jachtu, więc wzrok wysyła sygnał do mózgu, że wszystko jest w porządku. Inaczej natomiast reaguje nasz błędnik, który doskonale odczuwa ciągle zmieniające się nasze położenie. Przecież płynięcie jachtem wiąże się z nieustannym poruszaniem się naszego ciała. Zatem nasz mózg otrzymuje informacje niezgodne ze sobą. Z jednej strony wydaje mu się, że jest w położeniu stabilnym a z drugiej strony, że się porusza. Niestety, ale to właśnie ta sprzeczność powoduje, że dostajemy fizycznych objawów choroby morskiej.

Czytaj dalej →

0 komentarzy

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress